Dva proti Říši /

Beletristickou formou zaznamenává autor ve své prvotině okolnosti, které vedly k ustavení skupiny Anthropoid, jež byla pověřena londýnskou exilovou vládou pokusit se o provedení atentátu na tehdejšího třetího nejvyššího představitele nacistické moci. Dva z nich, Josef Gabčík a Jan Kubiš, nakonec ate...

Full description

Main Author: Šulc, Jiří, 1969-
Format: Book
Language: Česky
Published: V Praze : Knižní klub, 2007
Edition: Vyd. 1.
Subjects:
Konspekt: 821.162.3-3
Tags: Add Tag
No Tags, Be the first to tag this record!
Summary: Beletristickou formou zaznamenává autor ve své prvotině okolnosti, které vedly k ustavení skupiny Anthropoid, jež byla pověřena londýnskou exilovou vládou pokusit se o provedení atentátu na tehdejšího třetího nejvyššího představitele nacistické moci. Dva z nich, Josef Gabčík a Jan Kubiš, nakonec atentát 27. května 1942 uskuteční. Okamžitě se rozpoutá vlna represí a rozbíhá se kolosální pátrací akce. Po vypálení Lidic zradí jeden z odbojářů, Karel Čurda, a na základě jeho udání dojde 18. června k obklíčení úkrytu partyzánů v pražské Resslově ulici a po mnohahodinovém odporu k jejich konečné likvidaci. V tomto dramatickém autentickém rámci se autor vciťuje do soukromého života svých hrdinů, ale především čtivě a zajímavě líčí málo známé okolnosti domácího odboje, popisuje prostředí exilové vlády, přípravu atentátu a situaci po něm, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa a přináší i nová nebo dosud málo známá fakta k této etapě české protektorátní historie. Kniha byla oceněna Literární cenou Knižního klubu za rok 2006.
Historický román na základě dostupných dokumentů popisuje jednu z nejznámějších operací českého domácího odboje za 2. světové války, atentát na nacistického říšského protektora Reinharda Heydricha v květnu 1942.
Physical Description: 475 s. ; 21 cm
ISBN: 9788024219356